جمهوری چک
جمهوری چک
چیرگی حقیقت

جمهوری چک (به چکی: Česká republika, Česko) کشوری محصور در خشکی واقع در اروپای مرکزی، هم‌مرز با آلمان (شمال‌غربی)، لهستان (شمال‌شرقی)، اتریش (جنوب‌غربی) و اسلواکی (جنوب‌شرقی) و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چک اسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شهر پراگ است. با وجود این که این کشور عضو اتحادیه اروپا است، واحد پول آن کرونا است. شعار مردم جمهوری چک این است :آزادی_برابری_شجاعت 

عضویت شینگن
عضویت شینگن
بله
واحد پول
واحد پول
کرونا چک
زبان ملی
زبان ملی
چکی
جمعیت
جمعیت
10708981 نفر
پایتخت
پایتخت
پراگ
مطالبی که میخوانید
آخرین‌های بلاگ

تحصیل در جمهوری چک – چرا تحصیل در جمهوری چک

جمهوری چک یک کشور اروپای مرکزی و همچنین عضو اتحادیه اروپا است. پایتخت پراگ است ، که همچنین پرجمعیت ترین شهر کشور است. این واحد پول نیز کرون است و علی رغم عضویت در اتحادیه اروپا ، همچنان از این ارز استفاده می کند. جمهوری چک به دلیل سیستم عالی آموزش و پرورش توانسته است دانشجویان بین المللی زیادی را از سراسر جهان جذب کند. یکی از دانشگاه های با کیفیت در جمهوری چک که آموزش با کیفیت بالا ارائه می دهد ، دانشگاه چارلز است که در پراگ واقع شده است. این دانشگاه در سال 1348 تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپای مرکزی است. تحصیل در جمهوری چک فواید بی شماری دارد که در ادامه این مقاله به تفصیل به آنها خواهیم پرداخت.

5 دلیل برای تحصیل در جمهوری چک:

1. سابقه طولانی در آموزش و پرورش ، بیش از 600 سال تجربه تحصیلات دانشگاهی

2. تنوع زیاد رشته های آموزشی در دوره های مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکترا و پزشکی ، مهندسی و انسانی به زبان های مختلف: چک ، انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی

3. بیش از 37000 دانشجوی بین المللی در جمهوری چک تحصیل می کنند.

4- جمهوری چک تجربه فرهنگ تاریخی ، یعنی مواجهه با فرهنگ ها و ایده های مختلف را دارد.

5- در مقایسه با کیفیت زندگی و تحصیلات بالا ، هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری چک بسیار کم است

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال طول می کشد. فارغ التحصیلان این دوره مدرک BC دریافت می کنند. در پایان دوره کارشناسی ، دانشجویان در آزمون نهایی دولت شرکت می کنند و یک پایان نامه ارائه می دهند و باید از پایان نامه خود دفاع کنند و فارغ التحصیلان می توانند وارد بازار کار شوند یا تحصیلات خود را ادامه دهند.

دانش آموزانی که دیپلم دبیرستان خود را که شامل دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی است به پایان رسانده اند ، می توانند در جمهوری چک تحصیل کنند. همچنین با توجه به اینکه این دوره به زبان چک ارائه می شود ، دانش آموزان باید تسلط قابل قبولی به این زبان داشته باشند و حتی در برخی از دانشگاه های جمهوری چک ، آزمون ورودی به این زبان برگزار می شود. البته باید این نکته را نیز متذکر شویم که برخی از دانشگاه های خصوصی در جمهوری چک برخی از دوره ها را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند ، بنابراین دانشجویان باید دارای مدرک انگلیسی آیلتس یا تافل باشند.

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در جمهوری چک برای کارشناسی ارشد

تحصیل در جمهوری چک در مقطع تحصیلات تکمیلی به دو شکل ارائه می شود: آنلاین برای یک تا دو سال ، شامل 60 تا 120 واحد یا مداوم ، که 4 تا 6 سال طول می کشد ، برای 360-240 واحد. در مقطع تحصیلات تکمیلی ، دانشجویان بر روی کاربرد علمی دانش و رشد خلاقیت و استعداد خود کار می کنند. فارغ التحصیلان این دوره باید در آزمون نهایی دولت شرکت کنند و از پایان نامه خود دفاع کنند. دانشجویان پزشکی ، دامپزشکی و بهداشت باید در امتحان نهایی دولت شرکت کنند که شامل سخنرانی و دفاع از پایان نامه می باشد. هزینه سالانه از 500 یورو تا 17000 یورو است.

در این دوره آموزش به دو زبان چكی و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان می توانند مدرک خود را دریافت كنند كه علاوه بر قبولی در امتحانات این دوره ، پایان نامه مناسبی را نیز ارائه می دهد. مدرک انگلیسی آیلتس معمولاً در این سطح از حدود 6 تا 6.5 توسط دانشگاههای جمهوری چک پذیرفته می شود.

تحصیل در جمهوری چک – تحصیل در جمهوری چک برای مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در جمهوری چک معمولاً 3 تا 5 سال است. دانشجویان در این مرحله تحقیق می کنند و در نهایت باید یک پایان نامه ارائه دهند و این پایان نامه باید منتشر شود. شهریه دوره دکترا در جمهوری چک سالانه بین 1850 تا 4000 یورو است.

تحصیل در مقطع دکترا در جمهوری چک و همچنین تحصیلات تکمیلی در جمهوری چک معمولاً به دو زبان انگلیسی و چک امکان پذیر است و دانشجویان برای شرکت در این دوره باید حداقل مدرک آیلتس 7 یا معادل آن داشته باشند. سیستم آموزشی در این سطح مبتنی بر تحقیق و توسعه است ، بنابراین همه دانشجویان باید پایان نامه ای متناسب با رشته تحصیلی خود ارائه دهند و از آن در برابر اساتید دانشگاه های چک دفاع کنند.

تحصیل در جمهوری چک – تحصیلات پزشکی در جمهوری چک

لازم به ذکر است که دانشگاه های چک مورد تایید ایالات متحده ، کانادا و سایر کشورهای اروپایی هستند. دوره انگلیسی برای تحصیل پزشکی در جمهوری چک به طور کلی 6 سال است ، اما در برخی از دانشگاه ها دانشجویانی که قادر به گذراندن این دوره برای مدت 5 سال هستند. همچنین یک دوره بررسی دو هفته ای اختیاری وجود دارد که به متقاضیان کمک می کند تا مدرک دریافت کنند. شرایط پذیرش داشتن یک دیپلم دبیرستان با نمرات خوب زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و تسلط به زبان انگلیسی و پذیرش در این یک آزمون ورودی دانشگاه است. سوابق پزشکی چک در سطح بین المللی شناخته شده است و مشهورترین دانشگاه پزشکی چک دانشگاه چارلز است که از سال 1992 رشته های پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد. دانشجویان در رشته هایی مانند بیوفیزیک ، زیست شناسی ، شیمی ، بیوشیمی ، آناتومی ، بافت شناسی و غیره تحصیل می کنند.

تحصیل در جمهوری چک – بورس تحصیلی در جمهوری چک

بورسیه های تحصیلی در جمهوری چک یکی از سوالات متداول است. دولت جمهوری چک هر ساله تعدادی بورسیه تحصیلی چک را برای کمک به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که این موارد نیز به صورت بورسیه تحصیلی کامل و همچنین بورسیه تحصیلی ارائه می شود. اما نکته منفی در مورد این بورسیه ها این است که این بورسیه ها شامل دانشجویان بین المللی از ایران نمی شود و فقط دانشجویانی از کامبوج ، مولداوی ، صربستان ، بوسنی و هرزگوین ، مغولستان ، اتیوپی ، گرجستان ، اوکراین ، کوزوو هستند. زامبیا نیز می تواند از این بورسیه های جمهوری چک استفاده کند

تحصیل در جمهوری چک – دانشگاه های جمهوری چک

دانشگاه چارلز: این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی ، شمال ایتالیا و شرق فرانسه است که در سال 1348 تاسیس شده است. این دانشگاه که دفتر مرکزی آن در پراگ است ، دارای پردیس هایی در شهرهای هراتس کرالووه و پلزن است.

QS Rank: رتبه 260 در جهان

مدارس اصلی: الهیات – حقوق – پزشکی – داروسازی – فلسفه و هنر – علوم ، ریاضیات و فیزیک – آموزش – علوم اجتماعی – تربیت بدنی و ورزش – علوم انسانی

نوع دانشگاه: ملی

دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی: 9 دوره کارشناسی – 34 دوره تحصیلات تکمیلی – 27 دوره دکترا

شهریه: 2،720 تا 17،835 دلار برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان های خارجی

680 تا 16،313 دلار برای دکترا در چک – تحصیل در چک در مقطع دکترا

تحصیل در چک در مقطع دکترا مختصر 3 الی 5 سال ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد می تواند باشد. دانشجویان در این مقوله کار تحقیقاتی انجام می دهند و در نهایت باید پایان نامه را ارائه دهند و این پایان نامه باید چاپ شود. شهریه دوره دکترا در چک همچنین عموما 1850 تا 4000 یورو در سال می شود.

تحصیل در رشته الکترونیکی نیز همانند مقطع کارشناسی ارشد در چک به دو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر است و دانشجویان برای شرکت در این مقطع باید حداقل مدرک آیلتس 7 یا معادل آن را داشته باشند. سیستم آموزشی در این مقطع تحصیلی به این صورت است که بیشتر در تحقیق پایه و توسعه پایه گذاری شده است و از این رو همه دانشجویان باید نامه را متناسب با رشته تحصیلی ارائه دهند و از آن در مقابل اساتید دانشگاه جمهوری اسلامی دفاع کنند.

تحصیل در چک – تحصیل پزشکی در چک

نکته قابل توجه این است که دانشگاه های کشور مورد نیاز کشور آمریکا است ، کانادا و سایر بیماری های اروپایی میباشند. دوره انگلیسی جهت تحصیل پزشکی در چکیده عموما 6 سال است اما در دانش آموزان دیگر دانش آموزان که شما باید 5 سال این دوره را تموم کنید. همچنین یک دوره مرور دو هفته ای به صورت اختیاری وجود دارد که شانس متقاضیان را در اخبار این مدرک کمک می کند. با پذیرش از دانشگاه مدرک دیپلم دبیرستان با نمرات خوب در ویروس زیست شناسی ، شیمی و فیزیک و تسلط به زبان انگلیسی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه می باشد. مدارک پزشکی چکیده در سطح بین المللی تجدید شده است و دانشگاه علوم پزشکی چارلز است که از سال ۱۹۹۲ پزشکی قانونی و دندانپزشکی ارائه می دهد. دانشجویان دروسی مانند بیوفیزیک ، زیست شناسی ، شیمی ، بیوشیمی ، آناتومی ، بافت شناسی و… را مطالعه می کنند.

تحصیل در جمهوری چک – بورسیه های تحصیلی جمهوری چک

بورسیه های تحصیلی جمهوری چک یکی دیگر از مواردی است که باید در ویژگی آن سوالات مختلفی باشد. دولت جمهوری چک هر ساله تعداد مختلفی از بورسیه های تحصیلی چک را برای کمک به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که این بورسیه های تحصیلی نیز ارائه شود

دانشگاه برنو چک (Brno University of Technology)

دانشگاه برنو چک در شهری با همین نام واقع شده است. شهر برنو که دومین شهر بزرگ جمهوری چک پس از پراگ محسوب می شود خانه بیش از 22 هزار دانشجوی این دانشگاه می باشد. این دانشگاه که ابتدا فقط در رشته مهندسی همران به پذیرش دانشجو می پرداخت امروزه حیطه گسترده ای از علوم را به علاقه مندان ارائه می دهد. در کنار رشته های مهندسی و پزشکی، رشته علوم ورزشی و هنرهای زیبا از رشته های برجسته و متفاوت ارائه شده در این دانشگاه می باشد. رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی نیز از تنوع مناسبی برخوردار می باشد و بالغ بر 3500 دانشجوی خارجی را جذب این دانشگاه نموده است. این دانشگاه در سال 1899 تاسیس شد.

رتبه QS  : رتبه 701 الی 750 در دنیا

دانشکده‌ های اصلیمهندسی مکانیک – مهندسی عمران – مهندسی برق و ارتباطات – فناوری اطلاعات – شیمی – کسب و کار و مدیریت – معماری – هنرهای زیبا – مهندسی قانونی – مواد پیشرفته و علوم نانو

نوع دانشگاهدولتی

رشته‌ های ارائه شده به انگلیسی4 رشته کارشناسی – 7 رشته کارشناسی ارشد – 15 رشته دکترا

شهریهاز 3،300 تا 7،700 دلار برای رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی

 شهریه

 دانشگاه های چک از 26 دانشگاه ملی ، 2 دانشگاه دولتی و 43 دانشگاه خصوصی تشکیل شده است. هزینه تحصیل در دانشگاه های چک در هر دو بخش خصوصی و ملی موجود است. دانشگاه های ملی و خصوصی چک تحت نظارت وزارت آموزش ، جوانان و ورزش چک فعالیت می کنند. دانشگاه های دولتی زیر نظر وزارت کشور چک فعالیت می کنند. برای ورود به دانشگاه های ملی و دولتی چک ، دانشجویان در صورت تسلط به زبان چک و تحصیل در دانشگاه های چک هزینه شهریه نمی پردازند. دانشگاه چارلز ، دانشگاه ماساریک و دانشگاه آلوموک از معتبرترین و دولتی ترین دانشگاه های جمهوری چک هستند. اگر متقاضی به چکی مسلط نباشد ، هزینه های تحصیل در دانشگاه های چک رایگان نیست و وی باید هزینه تحصیل در جمهوری چک را پرداخت کند. دانشجویان بین المللی نیز برای تحصیل در جمهوری چک در دانشگاه های خصوصی باید شهریه خود را پرداخت کنند. شهریه در دانشگاه های خصوصی چک سالانه حدود 4000 تا 10000 یورو است.

× کفتکو در واتساپ